poniedziałek, 27 marca 2017

G jak Goran czyli KURDYJSKIE ABC

Goran
Poeta kurdyjski żyjący i tworzący na początku XX wieku. Przez dwanaście lat był nauczycielem. W latach 1940 - 1958 był więziony za poglądy polityczne. Zostawił po sobie cztery tomy poezji i dwie sztuki teatralne.

Głos Kurdystanu 

Kurdowie wydają w Europie wiele pism o sytuacji zarówno diaspory jak i ich rodaków w Iraku, Syrii, Turcji czy Iranie. Do najpopularniejszych należy Głos Kurdystanu czyli Denge Kurdistan.


Geografia 

Terytorium Kurdystanu jest rozmaicie lokalizowane geograficznie. Jedne źródła podają, że leży między 37 a 48 N oraz między 33 a 40 E. Inne źródła podają, że rozciąga się między 37 a 46 N i 34 a 39 E.
Tereny Kurdystanu mierzone z południa na północ, zajmują przestrzeń około 1 tys. kilometrów. Przeciętna szerokość wynosi ok. 200 km na południu a na północy rozszerza się by koniec końców osiągnąć 750 km.
Aby ustalić granice Kurdystanu obiera się zazwyczaj trzy charakterystyczne punkty: górę Ararat na północnym wschodzie, zatokę Iskenderun na zachodzie oraz fragment wybrzeża nad Zatoką Perską na południu.

Górscy Turcy

- Kurdowie? Eee... Nie ma takiego narodu. Są tylko tureccy górale. 
W taki sposób część Turków neguje istnienie nielubianej mniejszości w swoim kraju. 

Guti
Jedno z plemion od którego wywodzą się Kurdowie, na równi z  Kurti, Mede, Mard, Carduchi, Gordyene, Adianbene, Zila czy Khaldi.


Ghobadi Bahman

Kurdyjski reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy. 
Urodził się w irańskim Kurdystanie, skończył filmoznawstwo w Teheranie. W latach 90. zrealizował szereg filmów dokumentalnych i krótkometrażowych, był także asystentem na planie zdjęciowym dramatu Uniesie nas wiatr (1999). Za swój pierwszy film Czas pijanych koni zdobył wiele nagród, m.in. dla najlepszego debiutu w Cannes. Potem nakręcił wiele filmów opowiadających o codziennych wyborach jakich muszą dokonywać rozsiani po kilkunastu państwach Kurdowie, m.in "Gdyby żółwie mogły latać". Jest założycielem wytwórni Mij Film, w której powstają filmy o mniejszościach etnicznych w Iranie. Mij w języku kurdyjskim oznacza mgłę, jak sam mówi: Kiedy myślę o moim Kurdystanie, myślę o śniegu, zimnie i mgle. Mgła jest wszędzie – uważam, że życie w Kurdystanie jest mgliste – ekonomicznie, politycznie i społecznie, wszystko jest przykryte warstwą mgły, która zapewnia temu miejscu tajemniczość. Najważniejszym celem firmy jest wspieranie kurdyjskiej kinematografii, która w przeszłości rzadko gościła na ekranach kin irańskich, nie wspominając nawet o reszcie świata. Mij Films co roku produkuje od dwóch do trzech pełnometrażowych filmów fabularnych, i kilka krótkometrażowych o tematyce etnicznej. Misja jest jedna: niech o Kurdystanie usłyszy jak najwięcej ludzi na całym świecie.

Godło Kurdystanu
Godło Kurdyjskiego Regionu Autonomicznego przedstawia orła, trzymającego w wzniesionych skrzydłach trójkolorowe słońce.
W późniejszej wersji godła dodano nazwę "Kurdyjski Region Autonomiczny", zapisaną w trzech językach: kurdyjskim, arabskim oraz angielskim.
Orzeł przedstawiony na godle nawiązuje do starożytności, kiedy był symbolem imperium Medów. Barwy słońca odwołują się do flagi Kurdystanu, ponadto słońce jest symbolem północnej Mezopotamii - na której starożytnych terenach rozciąga się współczesny Kurdystan.
Ważną dla odczytania symboliki godła jest liczba 4 . Każde skrzydło orła ma 4 pióra, 4 pióra sterówki. Po 4 czerwone oraz zielone elementy, składają się na trzymane przez orła słońce. Liczba 4 ma podwójną symbolikę – tereny Kurdystanu podzielone są na 4 państwa (Turcję, Irak, Iran oraz Syrię), a sam Kurdyjski Region Autonomiczny składa się z 4 irackich prowincji (Irbilu, Dahuku, As-Sulejmanijji oraz At-Tamimu).Bibliografia:
Grzegorz Mazurczak

SunDown Syndrome 

Fuad Jomma, Kurdowie i Kurdystan


Pozostałe literki kurdyjskiego abecadła:
A
B
C
D
F
G
H
J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz