wtorek, 14 marca 2017

F jak Flaga czyli KURDYJSKIE ABC

Fatah Sherko
Niemiecki pisarz pochodzenia kurdyjskiego. Jego matka była Niemką, ojciec irackim Kurdem. W 1975 rodzina zamieszkała w Berlinie Zachodnim. Studiował filozofię i historię sztuki. Debiutancką książkę, powieść Im Grenzland, opublikował w 2001. W 2008 opublikował powieść "Czarny statek", którego fabuła rozgrywa się m.in. na terenie Iraku na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Głównym bohaterem książki jest młody Irakijczyk, emigrujący do Niemiec po śmierci ojca.


Flaga Kurdystanu 
 
Obecnie używaną, oficjalną flagę Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego w Iraku zaprojektowano w latach 20 - stych XX wieku jako flagę kurdyjskiej organizacji niepodległościowej Xoybûn.
Słońce umieszczone w centrum flagi jest starożytnym symbolem religijnym i narodowym Kurdów. Jego 21 promieni reprezentuje jazydyzm. Czerwony kolor na górnym pasku symbolizuje krew męczenników Kurdystanu i ciągłą walkę o wolność. Zielony kolor dolnego paska wyraża piękno i krajobrazy Kurdystanu. Biały kolor uosabia pokój, równość i wolność dla wszystkich, którzy żyją w Kurdystanie, bez względu na pochodzenie etniczne czy religię.


Flaga RożawyFront kurdyjski podczas wojny domowej w Syrii
Front otwarty w lipcu 2012, kiedy do walk przystąpili kurdyjscy rebelianci z Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG). Początkowo zmagały się z Syryjskimi Siłami Zbrojnymi i opozycyjną Wolną Armią Syrii, potem z ekstremistami z bloku Syryjskiego Frontu Wyzwolenia Islamu, oraz z fundamentalistami islamskimi z ugrupowania Dżabhat an-Nusra. Front kurdyjski jest rozlokowany na północnym froncie wojny domowej w Syrii (muhafaza Aleppo) i na frocie wschodnim (muhafaza Ar-Rakka i muhafaza Al-Hasaka).

Bibliografia:
Wikipedia
Leszek Dzięgiel, Węzeł kurdyjski. Kultura.Dzieje. Walka o przetrwanie

Pozostałe literki kurdyjskiego abecadła:A
B
C
D
F
G
H
J

1 komentarz: