środa, 15 lipca 2015

Kino plenerowe CzujCzuj

W sierpniu ruszamy na Bałkany do zaprzyjaźnionych romskich osad i całkiem nowych. Jedziemy po historie, nowe więzi i przepisy kulinarne. Sami, jak zawsze szukamy pretekstu do rozmowy o emocjach. Czasem wstępem do takiego tematu jest teatrzyk cieni, innym razem robienie zdjęć... Teraz będziemy m.in prezentować kino plenerowe. Przeczytajcie co piszą o nim jego pomysłodawcy i organizatorzy- Iwo Kondefer i Monika Matusiak:

Bardzo chcieliśmy pokazać romskim dzieciom polskie filmy. Dość szybko zdecydowaliśmy się na animację, którą dzięki temu, że nie posiada dialogów można pokazać w każdym zakątku świata. Dodatkowo animatorzy często posługują się metaforą i nie wpisują akcji swoich filmów w określone ramy czasu i przestrzeni, dzięki temu ich historie stają się na pewien sposób multikulturowe i mogą być odczytane przez wiele narodowości. Odświeżanie sobie polskiej animacji dla dzieci było dla nas niezwykłą przygodą - po pierwsze stało się to dla nas wehikułem czasu do okresu dzieciństwa i to nawet nie naszego, tylko naszych rodziców - większość z wybranych przez nas filmów, powstała na początku lat 60. Po drugie przypomnieliśmy sobie jak bogata i ponadczasowa jest ta gałąź kinematografii. Animacje mogą stać się świetnym sposobem na wykształcanie u dzieci poczucia estetyki i wrażliwości na sferę formalną filmu. Animatorzy wykorzystywali eksperymentalne techniki realizacji filmu i również często stosowali nietypowe zabiegi formalne - jak np. niezwykłe poczucie humoru w filmach Giersza, które wynika nie z sytuacji czy dialogu, tylko z czysto plastycznych rozwiązań. Animacja jest specyficzną dziedziną kinematografii, która posługuje się głównie metaforą i często syntetyzuje “wielkie treści” do małej formy. Dzięki temu możemy pokazać romskim dzieciom filmy na często trudne tematy.

Filmy, które wyświetlimy to mi.in:
 “Lekcja fruwania” reż. Andrzej Krauze

 fot ze strony Ninateka
Przejmująca i pełna symbolicznych znaczeń historia pięknego, czerwonego ptaka. Opowieść o wolności i o jej utracie. Pokazuje, czym jest przymus i zniewolenie oraz to, co dzieje się, gdy ktoś doznaje przemocy.

“Przygoda w paski” reż. Alina Maliszewska
 fot ze strony culture.pl
Kolorowa przypowieść o poszukiwaniu przyjaźni, ale także o nietolerancji i odmienności. Ukazuje historie słoni, które z powodu swojego wyglądu zostają odrzucone przez stado.

“Cudowna broda szacha” reż. Bogdan Nowicki 
 fot ze strony archiwum.nina.gov
Jest to animacja zrealizowana metodą wycinkową. W zabawny sposób opowiada historię pewnego Szacha - posiadacza ogromnej brody, która jak się okazuje przysparza mu mnóstwo kłopotów, ale staje się także przyczyną do pewnych zmian. Jest to również opowieść o poszukiwaniu szczęścia i swojej drogi w życiu.

“Inwazja” reż. Stefan Schabenbeck 
 fot z Filmweb
Metaforyczny film o agresywnej inwazji robotów na dziwną planetę, która w finale okazuje się nam bardzo bliska.

“Mały western” reż. Witold Giersz 
 fot ze strony kino nokowe
Pierwszy film Giersza malowany bezpośrednio pędzelkiem na celuloidzie. Jest to zabawna parodia westernu, na której świetnie będą się bawić dorośli i dzieci. Film może wyczulić młodego widza na formalny aspekt animacji filmowej.
W “Małym westernie” Giersz wprowadza nietypowy humor, w którym gagi wynikają nie z dialogów czy sytuacji ale z czysto plastycznych rozwiązań.

“Czerwone i czarne” reż. Witold Giersz 
 fot z filmweb
Film malowany pędzelkiem bezpośrednio na taśmie celuloidowej. Jest to pełna absurdalnego humoru opowieść o walce torreadora z bykiem. Giersz wprowadza siebie jako jedną z postaci w filmie, dzięki czemu nasi młodzi widzowie będą mogli przyjrzeć się procesowi tworzenia filmowego świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz