środa, 15 lipca 2015

Śląski oddział znowu w akcji - "Bajko-myśli"

Piszę znowu ale to tak jakby ostatnio próżnowali. Tymczasem śląski oddział w mocnym składzie: Patrycja Bulska, Kasia Michalska, Kuba Kiszkado  przez zimę działali z dziećmi, które zebrały się w okół postawionego przez nich placu zabaw w Bytomiu:  pomagali w lekcjach, zrobili karnawał i cykliczne zajęcia plastyczne. Teraz współpracując ze stowarzyszeniem z Katowic udało im się dostać grant na projekt do końca listopada...

O tym już niebawem a teraz o tym co się będzie działo w sierpniu. Wraz z Galerią Sztuki Współczesnej BWA, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego będą tworzyć "Bajko Myśli""Na co dzień, otoczeni obrazami i komunikatami prostymi w obsłudze, łatwiej nam budować pojęcia na podstawie tego co zobaczymy. Także opowieści trafiają do nas jakby gotowe do poznania. Obrazy w telewizji nie zmuszają do wyobrażania sobie jak wygląda bohater, w jakim świecie żyje, czy smok jest straszny, czy może ma małe śmieszne skrzydełka? A gdyby tak raz na jakiś czas odwrócić ten porządek i spróbować bardziej zaangażować inne zmysły? Może się wtedy okazać, że mimo zmieniającego się świata pozostało w nas coś z trubadurów.
A skoro już na chwilę zostaliśmy bajarzami, możemy zastanowić się czym są baśnie i bajki? I czy każdy kraj ma swojego własnego potwora? Czy księżniczka wszędzie wygląda tak samo? Co nas chroni przed złem a co wyzwala w nas bohatera? Czy potrafimy dalej słuchać i przeżywać, snuć opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie? Ile lat ma najstarsza bajka i czy dalej mamy coś z nią wspólnego?Za pomocą bajek z różnych krajów zebranych przez CzujCzujową grupę, zobaczymy jak w Kurdystanie, Rosji czy Mołdawii radzić sobie ze zmorami z najmłodszych lat, kogo podziwiać, jak zostać bohaterem. Zaczniemy od własnej bajkowej mapy świata i własnoręcznie wykonanych, recyklingowych postaci. W świat opowieści przeniesiemy się dzięki plenerowym przedstawieniom wykorzystując otaczające nas miejsca i przedmioty. Sprawdzimy, jak bardzo jesteśmy podobni do postaci z egzotycznych opowieści.
Na koniec stworzymy własną historię o Tajemniczym Wędrowcu. Zacznie on swoją podróż na Śląsku i wyruszy dalej, odwiedzając różne zakątki świata natrafiając na rzeczy i miejsca jednak trochę znajome. Bajki mówią przecież o naszych emocjach i o tym jak sobie z nimi radzić." Więcej na stronie Galerii BWA w Katowicach.

Serdecznie zapraszamy!!!


Termin: 15 sierpnia, od godz. 10.00
WSTĘP BEZPŁATNY, obowiązują zapisy:
tel. +48 32 259 90 40 wewn.13
lub Aneta Zasucha: 510 853 090
edukacja@bwa.katowice.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz