poniedziałek, 24 października 2016

O wybitnych Romach

Oglądaliśmy z dzieciakami genialne Mapy Mizielińskich i schodzi na flagi.


"Jaką flagę ma Polska? Ja znajdę Mołdawię! Zobaczcie Azerbejdżan, mój brat pracuje w Baku".
"Ja to w sumie nie mam żadnej flagi. Przyjechałem niby z Rosji ale jestem Cyganem..." - zastanawia się Pasza.
"A wiecie, że Cyganie też mają swoją flagę? Jej tu nie będzie, bo żyjecie w różnych państwach ale zaraz wam mogę pokazać."
"Cyganie nie mają flagi, bo Cyganie to dziki naród. Nikt nas nie lubi!" - trochę płaczliwie a trochę zaczepnie stwierdziła Greta.


I to się przewija w rozmowach ciągle. U dorosłych i u dzieci. Z jednej strony poczucie dumy ale też gorszości i zagrożenia. "Nas nikt nie lubi", "Cygan to nie nacja, Cygan to diagnoza"...
Dlatego zaczęliśmy opowiadać dzieciakom o Romach z Polski, Jordanii czy Rumunii. Słuchaliśmy muzyki (bo różnorodna jak diabli, o czy możecie się przekonać choćby TU) Teraz ruszamy z warsztatami o wybitnych Cyganach również po Polsce, z dzieciakami z którymi pracujemy na co dzień: polskimi i romskimi. 
Prześledzimy losy tych Romów, którzy dokonali wielkich rzeczy: mołdawskiego hospodarza Stefana Răzvana


romskiej Sandlerowej czyli Alfredy Markowskiej
prezydenta Brazylii Juscelina Kubitschekaboksera Rukeli Trollmannaczy deputowanej do Parlamentu Europejskiego Lívii Járóki
Poza warsztatami sylwetki rozmaitych romskich osobistości będziemy zamieszczać w GALERII (która będzie się rozrastać, podobnie jak ta o działaczach społecznych) na Facebooku. Będą w niej zamieszczane sylwetki rozmaitych wybitnych ludzi, którzy są Romami lub mają korzenie romskie i się z nimi utożsamiają.

Żeby mieć gdzie się odwołać gdy po raz setny usłyszymy "po co dla Romów cokolwiek robić. Nie docenią a z ich dzieci i tak nic nie będzie." Kiedy ostatnio byliśmy w Mołdawii usłyszałam to chyba ze sto raz. Jeszcze o tym napiszę bo to na prawdę bardzo trudne.

Najszerzej temat wybitnych (albo po prostu zdolnych) Romów przedstawiał projekt Jedni z Wielu. Nie zamierzamy w żaden sposób konkurować z tym projektem (gdzie nam do nich). O ile jednak Fundacja Prom skupiła się tylko na Romach z Polski my piszemy o tych z całego świata (bo i pracujemy z dzieciakami romskimi z rozmaitych krajów).

Ciekawy leksykon Znanych Romów można również znaleźć w biblioteczce stowarzyszenia Romano Waśt.

Oczywiście najfajniej by było żeby o Romach uczyli sami Romowie. I tak już się dzieje. Zobaczcie jak działa (piekielnie zdolna malarka) Małgosia Mirga.

"Fundacja Sztuki JAW DIKH miała przyjemność poprowadzić warsztaty edukacyjno- artystyczne pt.” Nońcia” w Zespole Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ostrowsku.

W ciekawy i niekonwencjonalny sposób chcieliśmy przybliżyć dzieciom osobę Nońci czyli Alfredy Markowskiej. Nońcia jednego dnia straciła wszystko, rodzinę, osoby bliskie jej sercu. Nie Płakała, zamiast tego postanowiła ,że odbuduje Tabor, Rodzinę. Ocaliła 50 dzieci z rąk niemieckiego okupanta. W imię ideologii faszystowskiej nie tylko naród żydowski poddany miał być planowej eksterminacji. W niemieckich obozach koncentracyjnych masowo likwidowano również Romów. Alfreda Markowska, polska Romka, która sama cudem przeżyła pogrom, starała się ocalić jak najwięcej rodaków, przy okazji ratując również wiele dzieci żydowskich. Bohaterka żyje do dziś, choć pamięta o niej niewiele osób.

Dzieci romskie i nie romskie z Ostrowska stworzyły dla Nońci wspaniały obraz patchworkowy. "Brak komentarzy:

Prześlij komentarz