sobota, 9 stycznia 2016

Duzi gadają, mali działają

W czasie kiedy duzi debatowali na temat kwot uchodźców i spierali się "terroryści czy nie", mali działali. I stworzyli dla maluchów, które uciekły przed wojną do Jordanii wspaniałe prezenciki. Takie same zabawki zrobimy z dzieciakami syryjskimi.Dzieciaki z całej Polski; ze szkół, drużyn harcerskich, ze wspaniałego projektu Multikulti i Go'n Act , zrobiły pocztówki, małe laleczki, przypinki i wisiorki. Ciągle dochodzą kolejne paczki z upominkami.Podczas robienia zastanawialiśmy się jaki ma być ten prezencik? Ten ktoś kto go dostanie jest trochę podobny do mnie ale z drugiej strony musiał zostawić wszystko i przebyć długą drogę. Dzieciaki są mądre, więc padały bardzo fajne pomysły: "Musi być lekkie, od serca, kolorowe. I nic co się kojarzy z wojną!"


Oczywiście można zapytać "Po co takie upominki zrobione przez dzieci? Czy nie lepiej zawieźć im ciepłe swetry? Albo -jak już stawiamy na edukację- kredki albo podręczniki?"
Robiliśmy już taki projekt w romskich osadach. Polskie dzieci robiły dla romskich i na odwrót. Wiecie co było najważniejsze? Poczucie, że gdzieś daleko jest ktoś kto jest trochę podobny i życzy mi dobrze. I pokazanie potencjału, który mają wszyyyscy.


Na upominkach od polskich dzieci pojawiają się motywy typowe dla naszej kultury: choinka, polska flaga, nawet jakiś Jezusek. W filmie, który nakręciliśmy dla nich, chłopcy koniecznie chcieli pokazać jak się robi schabowe. Czy to źle? Moim zdaniem nie. Zabawki, które zrobią dzieci w Jordanii będą ich - więc możliwe, że pojawi się oko proroka albo róża (symbol Syrii). Na filmie będą śpiewać i tańczyć tak jak lubią, czyli pewnie inaczej niż robią to dzieci w Polsce. Nie chodzi o to by się nawzajem zmieniać, tylko poznać i pokazać swój kawałek świata.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz