środa, 9 grudnia 2015

ARMENIA PUZZLE i jak zrobić pieczątkę

Śląski oddział CzujCzuja donosi, tym razem o Armenii:

Prowadziliśmy ostatnio warsztaty w Gliwicach na zaproszenie Stowarzyszenia Przed Siebie. Tym razem opowieści o Armenii i wolontariacie. Jak to opowiedzieć? A więc najpierw trochę historii, która ma ogromny wpływ na to co się obecnie dzieje i działo , geografii , potraw, rozrywki, muzyki, a w tym wszystkim poznawanie ludzi. Historie związane z nimi, przygody oraz codzienne troski , radości, smutki. Zaczynasz się zastanawiać co masz , co mają inni- co ty dajesz, co oni dają tobie.

Nasze wymiany, czy w podróży czy w małej sali wykładowej zawsze pozostawiają dużo wspomnień.

Na warsztatach poznaliśmy nowe osoby z którym mamy nadzieje spotkamy się jeszcze – które były w Armenii -na wolontariacie, w podróży ,mają znajomych Ormian czy chcą ten kraj odwiedzić. Najlepsza część zajęć to wymiana opowieści , wrażeń, pytania -dostrzeżenie tego, jak wiele się zmienia.

A co się działo przez ostatnie lata w Armenii? Pamiętam pierwszy artykuł który przeczytałam o Armenii. Był związany z protestem mieszkańców stolicy przeciwko wyburzeniu parku i powstaniu w tym miejscu marketu. W międzyczasie wiele się działo m.in.: 2013 rok- demonstracje dot. podwyżek cen za transport ( nie związanej z podwyżką cen paliw )


czy 2015 rok protesty związane z podwyżką cen za elektrycznośćWszystkie te wydarzenia nie mają tylko wymiaru politycznego, ale również społeczny ( polecam artykuł).
Zapytaliśmy mieszkańców Erywania jakie zmiany oni zauważyli w ciągu ostatnich lat w kraju. Mówili, że ”młodzi ludzie są bardziej otwarci na dokonywanie zmian w społeczeństwie , są otwarci i elastyczni na nowe doświadczenia”, że stali się „bardziej otwarcie, piękni i stylowi”.  Mówili też, że „sytuacja społeczna staje się coraz gorsza, nie ma pracy , nie ma pieniędzy i coraz więcej firm zamyka się każdego roku”.
A obecnie kolejne nowości z Armenii dot. referendum przeprowadzonego  6 grudnia…
… Wszystko się zmienia, ale my też małymi krokami mamy wpływ na wiele rzeczy. Nie widać go od razu –jak przy pracy z dziećmi nie ma natychmiastowych efektów, to cały długi proces.
A co my byśmy odpowiedzieli na podobne pytania? Nasze społeczeństwo się również zmienia , my także się zmieniamy. A poznawanie innego kraju i kultury zmusza nas do poznania siebie i swojego państwa i do zastanowienia się nad naszymi poglądami.

To może na koniec, aby pamiętać o tym, co zmienne i trwałe, mały opis jak łatwo samemu zrobić pieczątkę która może dużo znaczyć:Wystarczy:
  • Opakowanie po jedzeniu na wynos, 
  • Nakrętka od słoika,
  • Stary długopis, 
  • Nożyczki,
  • Farby
  •  i kawałek materiału czy papieru.

Krok po kroku:
1. Robimy szablon interesującej nas pieczątki
2. Odrysowujemy szablon najlepiej długopisem, tak aby widoczne tez były odciśnięte linie
3. Wycinamy wzór.
4. Taśmą dwustronną przyklejamy do nakrętki.
5. Nanosimy interesujący nas kolor
6. Odbijamy!I oto puzzle, które powstały podczas spotkania:Jak to wyglądało na warsztatach?:)  Pieczątki uczestniczy odbili na materiałach które mogą posłużyć jako ozdoba do powieszenia do domu, na torbę, jako opaska czy na papierze jako zakładka;)
Dziękujemy za tą wymianę! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz