czwartek, 2 stycznia 2014

Plany na 2014

Do wszystkich, którzy się pytają czy można się do nas przyłączyć. Można!
Zapraszamy na:


  • Spotkania muminkowe:

Jeśli znacie kogoś z niepełnosprawnością intelektualną lub zdrowego a w sumie to każdego... kto chcącego uczestniczyć w integracyjnej grupie - zapraszamy w środy o 17.00 na spotkania "Muminków" (w Warszawie na Żoliborzu). Coby połączyć przyjemne z pożytecznym zawsze coś gotujemy. Na dobry początek '' Kuchnia narodów Kaukazu'' . W planach mamy nagranie animacji wspólnie z dzieciakami z ośrodka dla uchodźców, warsztaty o emocjach w parkach i... zobaczymy! Więcej informacji pod 
projekt.czujczuj@gmail.com


  • Wyjazd do romskich dzieciaków z Sorok

Pamiętacie Gretę i resztę romskich dzieciaków, dla których zdziałaliśmy (przy Waszej ogromnej pomocy) szkolne wyprawki, w grudniu rok temu? Chcemy wrócić do Sorok w kwietniu. Jeśli nie pamiętacie to tu kilka słów wstępu:
Mili,
w zeszłym roku listopad spędziłam w Sorokach w Mołdawii, gdzie organizowałam warsztaty dla małych Romów (które tam licznie mieszkają). Chcielibyśmy wrócić do Sorok i znowu coś zorganizować dla tamtejszych dziatek. Kto chętny aby jechać z nami?

1. Po pierwsze: romskie dziatki
fot. Kasia Biel
W zeszłym roku w warsztatach uczestniczyło koło dziesięciu dzieci, w wieku od pięciu do trzynastu lat. Żadne z nich regularnie nie chodziło do szkoły, wszystkie pochodziły z bardzo ubogich rodzin. Mimo, że było przekoszmarnie zimno, codziennie cała ekipa punktualnie stawiała się na warsztaty i niesamowicie grzecznie w nich uczestniczyła. Dzieciaki aż garną się do nauki, ciągle prosiły aby je uczyć pisać, czytać i tp. Są chłonne jak gąbki.

2. Po drugie: Soroki
fot. Kasia Biel
Soroki to miasto w północno wschodniej części Mołdawii, znane jako nieoficjalna stolica mołdawskich Romów. Mieszkają tam zarówno najbiedniejsi jak i bogacze (w tym cygańscy baronowie). Dużo tu fantazyjnych willi, zdobionych w złocone lwy i kopuły. Oprócz warsztatów na pewno będzie mnóstwo czasu i okazji by poznać kulturę Romów. Kiedy byłyśmy poprzednim razem zaproszono nas na pogrzeb. Może teraz uda się zobaczyć wesele?

3. Po trzecie: Co i jak?
fot. Kasia Biel

Jedziemy na początku kwietnia, na około dwa tygodnie.

Do Mołdawii nie potrzeba wizy, nieodzowny jest natomiast paszport.
Jeszcze nie wiem w jaki sposób ja będziemy tam jechać ale najlepiej byłoby tym razem (ze względu na nie tak dużą odległość od Polski) zabrać się samochodem (i móc wziąć dużo materiałów). Po warsztatach w Sorokach pojedziemy jeszcze do pobliskiego Naddniestrza robić warsztaty w zaprzyjaźnionej świetlicy socjoterapeutycznej we wsi Swoboda Raszkowska.
Postaramy się zapewnić naszym wolontariuszom nocleg i wyżywienie ale potrzeba nam czynnego udziału już w fazie przygotowań.

4. Po czwarte: Warsztaty
fot. Kasia Biel
W naszej ekipie jest aż dziewięciu filmowców (od animatorek zakochanych w animacji poklatkowej po dokumentalistów) dlatego zmodyfikujemy nasz stały program. 

Poza warsztatami filmowymi i psychologicznymi, których celem jest rozwój emocjonalny, zapoznanie z technikami filmowymi i nakręcenie filmu, przede wszystkim chodzi o jak najatrakcyjniejsze zapełnienie dzieciom czasu. Jak już wspominałam one nie chodzą do szkoły (ani przedszkola) i zarówno dzieciaki jak i (po przełamaniu początkowych oporów) również i ich rodzice, bardzo się cieszyli z naszej propozycji. 

Stąd duże pole do popisu na wszelkie inne aktywności (pamiętając o tym, że zajęcia będą się odbywać na podwórku -ale powinno już być ciepło).

5. Po piąte: Co od Was?
fot. Kasia Biel
Czekamy na otwarte na inną kulturę osoby, które chciałyby się włączyć w przygotowania.

  • A w wakacje znowu Kurdystan, Bałkany i objazdówa po Polsce !

1 komentarz: