sobota, 2 lutego 2013

tureckie zabawy dla dzieci


Lades
Grę zaczyna się trzymając kość kurczaka, jeśli takowej nie posiadamy można po prostu złączyć się palcami. Wspólnie ustalamy o co się zakładamy (o czekoladę, pozmywanie naczyń i tp.) i na trzy cztery, z okrzykiem "lades!" wyrywamy sobie kość kurczaka lub rozrywamy złączone palce. Teraz gra zostaje rozpoczęta. Ilekroć ktoś nam coś poda (cokolwiek) musimy odbierając to od niego powiedzieć : "Lades" (i na odwrót, osoba, której coś podajemy musi pamiętać by użyć magiczne słowo). Kto się zapomni ten przegrywa zakład i musi spełnić to o co się założyliśmy. Zabawa może trwać cały dzień.
liczba uczestników: 2
wiek dzieci: 6...
potrzebne: czas (w wersji ortodoksyjnej kość z kurczaka)

Domuz Tepme Oyunu
(Uwaga bardzo agresywna gra. W dosłownym tłumaczeniu oznacza kopiące świnie)
Dzieciaki stoją w kole, jedno wchodzi do środka. Wtedy reszta zaczyna go kopać (!) (chyba trzeba by pomyśleć o jakiejś modyfikacji, np. owinięciu nóg kulami z gazet albo materiałem, bo w wersji oryginalnej zabawa wydaje mi się zbyt brutalna. Podobno wśród ludów tureckich, zwłaszcza wśród Turkmenów jest jednak bardzo popularna) a kopany stara się złapać (lub przydeptać) kopiące go nogi. Kiedy mu się to uda osoba, której nogę chwycił wchodzi do środka. Podaję bardziej jako ciekawostkę niż inspirację.
liczba uczestników: przynajmniej 5
wiek dzieci: ?
potrzebne: pomysł jak złagodzić

Göz Bağlama Oyunu
Gra podobna do naszej Ciuciubabki. Jedno z dzieci ma związane oczy, reszta rozbiega się we wszystkie strony. Dzieci po kolei podchodzą do "ślepca" z rożnych stron i pytają, zmieniając głos "Kim jestem?" Jeśli osoba z zawiązanymi oczami poda poprawną odpowiedź dziecko, które zadało pytanie przegrywa grę.
liczba uczestników: przynajmniej 5
wiek dzieci: 8-15 lat
potrzebne: przestrzeń, jakaś chusta do zawiązania oczu

Mendil kapmaca 
Jedna osoba trzyma na środku boiska chusteczkę. Reszta dzieci ustawia się w dwóch grupach po przeciwległych stronach.  Zawodnicy z przeciwnych drużyn biegną, by ją pochwycić jako pierwsi i w ten sposób zdobywają punkty. Która drużyna zdobędzie więcej punktów wygrywa.
liczba uczestników: przynajmniej 9
wiek dzieci: 8-13 lat
potrzebne: przestrzeń, chustka do wyrywania

Kedi ve Fare Oyunu
 Dzieci zamykają oczy i siedząc w kole trzymają się za ręce. One są myszkami a jedno wydelegowane, które krąży poza kołem jest kotem. Kot trzyma w ręku chusteczkę i niezauważenie kładzie ją jednej z myszek na głowie. Kiedy myszka to zauważy powinna się podnieść i pobiec w przeciwną stronę do tej po, której krąży kot. Mijając się z nim oddaje mu chusteczkę a następnie ściga się na miejsce, które przed chwilą opuściła. Jeśli się jej to nie uda, to ona zostanie nowym kotem.
liczba uczestników: przynajmniej 9
wiek dzieci: 6-13 lat
potrzebne: przestrzeń, chustka 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz