piątek, 25 stycznia 2013

Nahil czyli świadome zakupy w Stambule

W towarzystwie znajomej Turczynki zapuściliśmy się ostatnio do Tarlabasi. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych dzielnic Stambułu, kojarzona przede wszystkim z biedą, kieszonkowcami i transwestytami. Mieszkają tam głównie Romowie... i wyobraźcie sobie, że mieści się tam muzeum Adama Mickiewicza! 
Tyle, że tym razem nie będzie o dzielnicy, o niej będzie innym razem. Dzisiaj o bardzo ciekawym sklepie.
Kiedy tam szliśmy Ayczę (naszą Turczynkę) zaintrygowały koronki na wystawie mijanego po drodze sklepu. Weszliśmy do środka i okazało się, że sklep należy do fundacji Nahil i sprzedaje się w nim rękodzieło ubogich kobiet. Z "wstąpienia na pięć sekund" zrobił się godzinny wywiad z obsługującym wolontariuszem, potem odwiedzenie samej fundacji a w efekcie współpraca z należącym do Nahil przedszkolem. Ale po kolei.
Jeśli akurat przebywasz w Stambule i chcesz kupić pamiątki, to moim zdaniem warto odwiedzić sklep fundacji, gdzie znajdziesz m.in. to:
nie wydasz fortuny i wesprzesz fundację, która od 1986 roku pomaga usamodzielniać się kobietom z ubogich dzielnic. Robi to poprzez dawanie im pracy; w punktach, w których zajmują się rękodziełem (mają zapewniane wszelkie materiały) oraz w rozmaitych projektach. Wolontariusz, z którym rozmawialiśmy w sklepie na co dzień jest kostiumografem przy filmach.


Przy kilku produkcjach jak, np. Veda dzięki fundacji, współpracował z beneficjentkami fundacji, które w ramach projektu szyły kostiumy. 
Przy większości pracowni, w których kobiety wyrabiają ekologiczne mydła, szyją zabawki i dziergają rękodzieło powstały punkty przedszkolne aby nie rozdzielać matek z dziećmi. Podobno z początku mężowie dość nieufnie podchodzili do pracy żon ale szybko odkryli, że zarobione w ten sposób pieniądze realnie zasilają domowy budżet a dzieci po zapisaniu do przedszkola robią się bardziej samodzielne i pewne siebie. Poza tym, zdaniem pracowniczki fundacji, z którą długo rozmawialiśmy: "kobiety nie są takie słabe jak nam się wydaje i jeśli chcą pracować to nic ich nie zatrzyma".
Obecnie na terenie Turcji działa 20 bardzo aktywnych pracowni zasilanych przez fundację i 70, które dopiero rozwijają swoją działalność. Zasada jest taka, że w jednym centrum pracuje najwyżej czterdzieści kobiet, a kiedy jest ich więcej zakładane jest kolejne. Fundacja utrzymuje się z dwóch sklepów (jeden w Stambule, drugi w Merdin), sprzedaży internetowej i rozmaitych dotacji. I to tyle. Nasz przygoda z fundacją dopiero się zaczyna. Ostatnio w przedszkolu było tak:Adres:
Bekar Sokak No.17, Beyoğlu
Istambul
(0212) 251 9085

2 komentarze:

  1. Super! Napisz, co dalej udało się zdziałać razem z fundacją!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fabrycznie BEST, skóry i futra w Stambule
    Jeśli będziecie w Stambule i Was interesuje kupna - zapraszamy was, odwiedzić naszą fabrykę górnej odzieży z skóry i futra - BEST, rozmieszczoną w europejskiej części miasta. Jeśli, rozstrzygnęliście pojechać na kupna i popatrzeć nasze wyroby i znajdujecie się w europejskiej części miasta - przyślemy za wami maszynę, potem odwieziemy do tyłu hotelu (to bezpłatnie - u nas tak przyjęto ). Duży wybór nowych modeli za realnymi cenami: futra, futerka, palto, płaszcze, kurtki. Spłacić kupna można w hotelu. U nas można kupić, jak hurtem, tak i detalicznie. Pomożemy w dostawie. Jest masowy towar i ekskluzywny, uszyty małymi partiami z doborowego surowca. Zadzwońcie nam czy nadeślijcie SMS- zawiadomienie: GSM, WhatsApp, Viber: +9 0532 454 64 96, z automatu telefonicznego : 0532 454 64 96, - wam będziemy dzwoniły jeszcze raz. Zafer (w dowolny czas). Zrobimy wszystko, żeby zechcieliście znów wrócić do nas. https://www.facebook.com/BestLeatherFur/

    OdpowiedzUsuń