środa, 19 maja 2021

Jak podróżować w pandemii? Czyli sposoby na obejście systemu...

 ... nikogo nie narażając. 

Bardzo tęsknimy za podróżami. Świat jest taki pyszny! Ale - mimo, że obostrzenia zelżały - póki co nie wybieramy się daleko. Poza troską o zdrowie (głównie osób, którym możemy przywieźć jakiegoś wirusa) przemawia przeze mnie patriotyzm. Ajajaj, to słowo nie ma dobrych konotacji w mojej bańce ale co zrobić? Branża turystyczna koszmarnie dostała po kieszenie przez ostatni rok, więc zamierzam pomóc jak mogę, czyli zostawiając tu moje pieniądze. Na szczęście Polska jest piękna, tajemnicza i wielka, więc to żadne wyrzeczenie czy wysiłek.

Istnieje jednak wiele sposobów na podróże bezkosztowe (lub prawie bezkosztowe),absolutnie ekologiczne, sympatyczne, do przeprowadzenia w niemal każdych warunkach. Zbierałam je pieczołowicie przez całe życie a w lock downie z radością z nich korzystaliśmy. Ciekawa jestem czy i Wy je znacie, a może praktykujecie jakieś własne sposoby?

  • Loty podsufitowe

(Okrągłe zero transmisji CO2!)


  • Lektury o dalekich krainach

(na same baśnie innych narodów życia nie starczy!)


  • Szukanie dzikości i egzotyki obok domu

(raz Roszek w żoliborskim parku spotkał lisa. A fota poniżej została zrobiona niedaleko Łomianek)


  • Podróże uchem po mapie

(np. do Ałtaju)


Moja przyjaciółka Olga (znana jako Antropoloszka) urządza sobie całe tygodnie z jednym krajem i słucha wtedy np. mołdawskiej muzyki, je mamałygę, ogląda filmy z Mołdawii i td.

  • Latające dywany
(Albo koce)


  • Wycieczki wszerz i wzdłuż kulinarnych tradycji



Filmy o innych kulturach

(to nie jest krypto reklama ani tekst sponsorowany ale po prostu na Kino Dzieci jest na prawdę mnóstwo świetnych filmów ze świata)



  • Wyprawy do podmiejskich miejscowości



  • Czynienie przygody ze wszystkiego, z czego da się stworzyć przygodę

(Pewnego dnia pociągnęłam dzieci z i do szkoły na sankach. Zabraliśmy wałówkę, termos. Wszystko trwało bardzo długo i nieźle się namęczyłam przez te 2 kilometry... Ale wspominamy to z rozrzewnieniem do dziś)


Jeśli nie ma śniegu, to czasem wystarczy zbudowanie domku z koców:


A mój kochany, nieodrodny synek tworzy ze śmieci makiety własnych krain:


albo się przebiera i robi spektakl na dzielni:



wtorek, 18 maja 2021

Kurdystan oczami kobiet

 

Kurdystan oczami kobiet

Mamy przyjemność zaprosić na spotkanie Kurdystan oczami kobiet, które odbędzie się 17.06.2021 o godz. 18.00 za pośrednictwem platformy zoom. Spotkanie jest imprezą towarzyszącą wystawie Kobieta, życie, wolność – życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze odbywającej się do końca czerwca w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

 

 

W spotkaniu wezmą udział:

 

Maria Giedz – dziennikarka, która od początku lat 90tych podróżowała w region Kurdystanu, autorka kilku książek o Kurdystanie.

Olga Ślepowrońska - psycholożka, animatorka kultury. W latach 2010 - 2014 realizowała w Kurdystanie projekt z edukacji emocjonalnej, później zaangażowana w promocję kurdyjskiej kultury w Polsce

Jaga i Maja - aktywistki z kolektywu Warszawa Dla Rojavy, zajmują się działaniem na rzecz Kurdyjek i Rojavy, przy wsparciu międzynarodowej organizacji Womend Defend Rojava.

 

Prowadzenie: Joanna Bocheńska

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

 

 

Join Zoom Meeting

Meeting ID: 927 6363 4120

 

środa, 12 maja 2021

Jin, jiyan, azadî - Kobieta, życie, wolność




W imieniu naszych przyjaciół z Kurdish Studies pragniemy zaprosić serdecznie na wystawę Jin, jiyan, azadî (Kobieta, życie, wolność) - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze, która odbędzie się w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w dniach 14.05.-30.06-2021.
Wystawa oragizowana jest we współpracy z Kurdistan Photolibrary w ramach projektu ALCITfem.
Otwarcie odbędzie się dnia 13.05 o godzinie 18.00 w Muzeum, przy ulicy Solec 24. Więcej o wystawie pod linkiem.


poniedziałek, 10 maja 2021

Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze.

Z radością donosimy, że na zaproszenie Kurdish studies włączyliśmy się w program: Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze. 

ALCITfem to interdyscyplinarny projekt badawczy obejmujący studia literackie, antropologiczne, genderowe i społeczne. Z punktu widzenia metod i zaplecza teoretycznego łączy on humanistykę  i badania społeczne poprzez współpracę następujących instytutów: Pracowni Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (PSK IO UJ, Kraków), Centrum Studiów Genderowych Uniwersytetu Oslo (STK, Senter for Tverrfaglig Kjonnsforskning), Centrum Zaawansowanych Studiów Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK), Fafo, Instytutu Badań Pracy i Społecznych (Oslo) i Muzeum Azji i Pacyfiku (Warszawa). Projekt finansowany jest w ramach programu Grieg Narodowego Centrum Nauki, z Funduszy Norweskich.


 


Celem projektu jest zbadanie, jak Kurdowie, będący narodem nie posiadającym własnych struktur i instytucji państwowych, działają poza takimi strukturami, samodzielnie budując społeczne i kulturalne instytucje w krajach, których są obywatelami. W ciągu ostatnich pięciu lat, w regionie Kurdystanu, położonym w sercu Bliskiego Wschodu i podzielonym między cztery państwa narodowe (Iran, Irak, Syrię i Turcję) dokonały się głębokie przemiany. Niektóre z nich przyniosły nadzieję i były inspirujące dla Kurdów, podczas gdy inne doprowadziły do naruszeń praw jednostkowych i zbiorowych. Mimo, że te poważne transformacje doprowadziły w wielu przypadkach do relokacji całych społeczności niszcząc wiele instytucji, to, jednocześnie, zarówno w kurdyjskiej ojczyźnie jak i w diasporze, na scenie pojawiło się wielu nowych działaczy i wiele organizacji.

 

Zarówno w skali międzynarodowej jak i lokalnie Kurdowie są bardziej znani ze swojej walki partyzanckiej i starć siłowych aniżeli z pokojowego aktywizmu. Skupienie uwagi na przemocy, zarówno w przestrzeni studiów akademickich jak i przekazów medialnych doprowadziło do relatywnej niewidzialności kurdyjskiego aktywizmu kulturowego i społecznego, mimo, że to właśnie taka forma aktywizmu odpowiada za istotne przemiany wewnątrz kurdyjskiej społeczności. Mimo ograniczeń spowodowanych przez opresję państwową, lokalne centra kulturowe, organizacje kobiece ale również indywidualni działacze, tacy jak artyści, pisarze i intelektualiści przyczynili się do kształtowania nowych narracji i wyobraźni moralnych. Ponieważ zarówno głosowi, jak i działalności kobiet poświęcano zazwyczaj mniej uwagi, celem ALCITfem jest skupienie się na roli kobiet, a także na ideach i narracjach moralnych dotyczących społecznej pozycji kobiet i mężczyzn. W naszym projekcie używamy pojęcia alternatywne obywatelstwo, w celu podkreślenia, że Kurdowie na wiele różnych sposobów rozwinęli alternatywne strategie działania (zarówno polityczne jak i poza polityczne) pozostające poza sferą instytucji i struktur istniejących państw.

 

Ich celem jest zainicjowanie społecznej i kulturowej przemiany we własnej społeczności, a także wywarcie wpływu na pozycję Kurdów w państwach narodowych, których część stanowią. ALCITfem łączy feministyczne podejście teoretyczne dotyczące obywatelstwa przeżywanego (lived citizenship) z teoriami środków codziennego oporu (everyday resistance) i mikropolityki (micro-politics). Projekt skupia się na kształtowaniu przez kobiety-aktywistki przestrzeni i wyobraźni mających na celu transformację ich społeczności przy jednoczesnym oddziaływaniu na pozycję kurdyjskiej społeczności w danym państwie. Działalność ta może opierać się na zwykłych codziennych praktykach, ale także na przemyślanych inicjatywach adresowanych do konkretnych podmiotów i struktur. ALCITfem analizuje kurdyjskie alternatywne obywatelstwo poprzez skupienie uwagi na dwóch wzajemnie zależnych przestrzeniach aktywizmie inicjowanym przez kobiety i jego moralnych i kulturowych podstawach. Te zagadnienia badawcze będą realizowane w odniesieniu do czterech następujących obszarów tematycznych: 1). Obraz kobiety w kurdyjskiej literaturze i filmie 2). Dyskretny aktywizm kurdyjskich kobiet, 3) Kreowanie ról genderowych w kurdyjskich rodzinach, 4). Ekofeminizm. W ten sposób projekt łączy w sobie zainteresowanie dla widzialnych i niewidzialnych praktyk przy jednoczesnej uwadze skierowanej na sposób osadzenia aktywizmu w tradycjach kulturowych i moralnych. Realizowany w czterech wysokiej klasy instytucjach badawczych w Polsce i w Norwegii, projekt w wyjątkowy sposób łączy interdyscyplinarny charakter zespołu, który będzie współpracował przy przeprowadzaniu wywiadów, a także dzielił się zebranymi materiałami i przygotowywał wspólne publikacje.

 

W ramach ALCITfem zamierzamy przeprowadzić badania w głównych centrach kurdyjskiego aktywizmu zarówno w Kurdystanie jak i w diasporze posługując się lokalnymi językami znanymi członkom zespołu. Ponadto, zamierzamy zatrudnić także trzy osoby znające język kurdyjski w ramach stanowisk postdoc, oraz zaoferować jedno stypendium magisterskie i jedno doktorskie wspierając tym samym doświadczenie badawcze młodych naukowców i ich umiejętność pracy w zespole. Oprócz publikacji naukowych przewidujemy także popularyzatorski wymiar projektu poprzez realizację dwóch wystaw fotograficznych we współpracy z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

 

Nasi partnerzy:

Fundacja Obywatelska Perspektywa