sobota, 17 grudnia 2016

Wieści ze Śląska - Koło Nas

Projekt "Koło Nas" zaangażował dzieci i młodzież z dwóch miast i środowisk - z Ewangelickiego Centrum Diakonijnego "Słoneczna Kraina" w Katowicach oraz świetlicy dla dzieci i młodzieży polskiej i romskiej w Chorzowie „Romowie jutra”.

A co działo się na warsztatach i spotkaniach przez ostatnie miesiące? Prowadziliśmy te same zajęcia w obu świetlicach i przy okazji relacjonując jak identycznie zaplanowane zajęcia przebiegały w drugiej placówce. Wśród tematów zajęć znalazło się:
  • robienie kartek dla siebie nawzajem, przedstawianie dań, 
  • rysunki swojego podwórka, pokoju, ulubione miejsca,
  •  projektowanie wspólnego domu dla - bociana i pingwina, 
  • zapoznanie się z mniejszościami etnicznymi i narodowymi żyjącymi w Polsce, 
  • wspólne gotowanie, 
  • wcielanie się w postacie z odległych krajów, zabawy i w końcu spotkanie.obu świetlic i opowieści o wszystkim co się działo przez ostatnie miesiące. 
  • Na koniec poprosiłyśmy dzieci i młodzież, żeby napisali lub narysowali czym dla nich jest tolerancja lub co jest dla nich ważne, gdy poznają nowego człowieka. 
Z tych rysunków i słów powstały dobre Memy, które mówią chyba same za siebie.
Polecamy zwłaszcza po lekturze wszystkich komentarzy, publikacji w internecie na temat sytuacji w Polsce i na świecie. Dzieciaki przywracają wiarę że działanie ma sens.

Co jakiś czas wracamy do formalnego wniosku, w którym jest wszystko to, czym później staje się projekt. Chcemy się z Wami podzielić jedną z zapisanych tam myśli, tak banalną, a wciąż mało kiedy braną sobie do serca: „…współpraca jest ważniejsza niż podziały, a różnice i podobieństwa to sposób na zyskanie nowego punktu widzenia na świat, dlatego warto uświadomić sobie, że to jak żyjemy co jest dla ważne i nam bliskie tworzy rzeczywistość Koło Nas.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz